World Cup 2022 aikataulu – ryhmät, kalenteri, otteluohjelmat, sulkusarjat

World Cup 2022 schedule

Vuoden 2022 MM-kisojen aikataulu on lukossa ja odotettavaa on niin paljon ennen Qatarin turnausta marras- ja joulukuussa, sillä se on virallisesti käynnissä!

[ LIVE: Watch World Cup en Espanol en Peacock ]

Saudi-Arabia ja Japani ovat jo saaneet valtavia yllätysvoittoja Argentiinasta ja Saksasta turnauksen alkaessa vauhdikkaasti.

Kun USMNT kohtaa Englannin kiitospäivän jälkeisenä päivänä Meksikolle ja Argentiinalle lohkovaiheessa, Espanja kohtaa Saksan, Belgian ja Kanadan, avauskierroksella on paljon kiehtovia pelejä.

[ MORE: World Cup rosters for all 32 teams ]

Sitten meidän on odotettava 16-välierää, 8-välierää, välierää ja finaalia. Tulla mukaan. Että. Päällä.

[ MORE: How to watch Premier League in USA ]

Alla koko aikataulu, tietoa pelien katsomisesta ja kaikesta muusta mitä tarvitset..

[ MORE: World Cup odds ]


Jalkapallon MM 2022 aikataulu, aloitusaika, päivämäärät, miten katsoa livenä

  • Kun: 20.11.2022–18.12.2022
  • Pelien alkamisajat ryhmäkilpailussa: 5.00, 8.00, 10.00, 11.00, 14.00 (kaikki ET)
  • Sijainti: Qatar
  • TV-kanavat espanjaksi: telemundo, universumi, Riikinkukko
  • suoratoisto espanjaksi: Riikinkukko (kaikki 64 peliä)

Pysy kanavalla ProSoccerTalk Muista tilata vuoden 2022 MM-kisojen viimeisimmät uutiset, tulokset, tarinat ja päivitykset NBC Sports YouTubessa!


Ryhmä | Ryhmä B | Ryhmä C | D ryhmä | E ryhmä | Ryhmä F | Ryhmä G | H ryhmä

Ryhmän A aikataulu (kaikki aloitusajat ET)

Kertomus/Kohokohdat: Qatar 0-2 Ecuador – Al Bayt Stadium, Al Khor
Kertomus/kohokohta: Senegal 0-2 Hollanti – Al Thumama -stadion, Al Khor
Perjantai 25. marraskuuta: Qatar vs Senegal – Al Thumama Stadium, Al Khor – 8.00
Perjantai 25. marraskuuta: Alankomaat vs Ecuador – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – klo 11
Tiistai 29. marraskuuta: Alankomaat vs Qatar – Al Bayt Stadium, Al Khor – klo 10
Tiistai 29. marraskuuta: Ecuador vs Senegal – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – klo 10

B-ryhmän aikataulu

Kertomus/kohokohdat: Englanti 6-2 Iran – Khalifan kansainvälinen stadion, Al Rayyan
Kertomus/kohokohta: USA 1-1 Wales – Ahmed bin Ali -stadion, Al Rayyan
Perjantai 25. marraskuuta: Englanti – USA – Al Bayt Stadium, Al Khor – klo 14
Perjantai 25. marraskuuta: Wales vs Iran – Ahmed bin Ali -stadion, Al Rayyan – klo 5
Tiistai 29. marraskuuta: Wales v Englanti – Ahmed bin Ali Stadium, Al Rayyan – 14.00
Tiistai 29. marraskuuta: Iran vs USA – Al Thumama Stadium, Al Khor – klo 14

C-ryhmän aikataulu

Kertomus/kohokohdat: Argentiina 1-2 Saudi-Arabia – Lusail Iconic Stadium, Lusail
Kertomus/kohokohta: Meksiko 0-0 Puola – Stadion 974, Doha
Lauantai 26. marraskuuta: Argentiina vs Meksiko – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 14.00
Lauantai 26. marraskuuta: Puola vs Saudi-Arabia – Education City Stadium, Al Rayyan – klo 8
Keskiviikko 30. marraskuuta: Puola vs Argentiina – Stadium 974, Doha – 14.00
Keskiviikko 30. marraskuuta: Saudi-Arabia vs Meksiko – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 14.00

D-ryhmän aikataulu

Kertomus/Kohokohta: Ranska 4-1 Australia – Al Janoub Stadium, Al Wakrah
Kertomus/kohokohdat: Tanska 0-0 Tunisia – Education City Stadium, Al Rayyan
Lauantai 26. marraskuuta: Ranska vs Tanska – Stadium 974, Doha – klo 11
Lauantai 26. marraskuuta: Tunisia vs Australia – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – 05:00
Keskiviikko 30. marraskuuta: Tunisia vs Ranska – Education City Stadium, Al Rayyan – klo 10
Keskiviikko 30. marraskuuta: Australia vs Tanska – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – klo 10

Ohjelma E-ryhmä

Kertomus/kohokohta: Espanja 7-0 Costa Rica – Al Thumama -stadion, Al Khor
Kertomus/kohokohdat: Saksa 1-2 Japani – Khalifan kansainvälinen stadion, Al Rayyan
Sunnuntai 27. marraskuuta: Espanja – Saksa – Al Bayt Stadium, Al Khor – 14.00
Sunnuntai 27. marraskuuta: Japani – Costa Rica – Ahmed bin Ali -stadion, Al Rayyan – 5:00
Torstai 1. joulukuuta: Japani vs Espanja – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – klo 14
Torstai 1. joulukuuta: Costa Rica vs Saksa – Al Bayt Stadium, Al Khor – klo 14

F-ryhmän aikataulu

Kertomus/kohokohta: Belgia 1-0 Kanada – Ahmed bin Ali -stadion, Al Rayyan
Kertomus/Kohokohdat: Marokko 0-0 Kroatia – Al Bayt Stadium, Al Khor
Sunnuntai 27. marraskuuta: Belgia vs Marokko – Al Thumama Stadium, Al Khor – 08:00
Sunnuntai 27. marraskuuta: Kroatia vs Kanada – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – klo 11
Torstai 1. joulukuuta: Kroatia vs Belgia – Ahmed bin Ali Stadium, Al Rayyan – klo 10
Torstai 1. joulukuuta: Kanada vs Marokko – Al Thumama Stadium, Al Khor – klo 10

G-ryhmän aikataulu

Kertomus/Kohokohta: Brasilia 2-0 Serbia – Lusail Iconic Stadium, Lusail
Kertomus/kohokohta: Sveitsi 1-0 Kamerun – Al Janoub Stadium, Al Wakrah
Maanantai 28. marraskuuta: Brasilia vs Sveitsi – Stadium 974, Doha – klo 11
Maanantai 28. marraskuuta: Kamerun vs Serbia – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – 05:00
Perjantai 2. joulukuuta: Kamerun vs Brasilia – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 14.00
Perjantai 2. joulukuuta: Serbia vs Sveitsi – Stadium 974, Doha – 14:00

H-ryhmän ohjelma

Kertomus/kohokohta: Portugali 3-2 Ghana – Stadion 974, Doha
Kertomus/Kohokohdat: Uruguay 0-0 Etelä-Korea – Education City Stadium, Al Rayyan
Maanantai 28. marraskuuta: Portugali vs Uruguay – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 14.00
Maanantai 28. marraskuuta: Etelä-Korea – Ghana – Education City Stadium, Al Rayyan – klo 8.00
Perjantai 2. joulukuuta: Etelä-Korea vs Portugali – Education City Stadium, Al Rayyan – klo 10
Perjantai 2. joulukuuta: Ghana v Uruguay – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – klo 10


Kierroksen 16 aikataulu

Ottelu 49 – Lauantai 3. joulukuuta: Ryhmän A voittaja vastaan ​​ryhmän B kakkonen – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – klo 10

Ottelu 50 – Lauantai 3. joulukuuta: Ryhmän C voittajat vs. ryhmän D toiseksi tulleet – Ahmed bin Ali Stadium, Al Rayyan – klo 14

Ottelu 52 – sunnuntai 4. joulukuuta: D-ryhmän voittajat vs. ryhmän C kakkonen – Al Thumama Stadium, Doha – klo 10

Ottelu 51 – sunnuntai 4. joulukuuta: Ryhmän B voittajat vs. seuraava ryhmä A – Al Bayt Stadium, Al Khor – klo 14.00

Ottelu 53 – Maanantai 5. joulukuuta: Lohkon E voittajat vs. ryhmän F toiset – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – klo 10

Ottelu 54 – Maanantai 5. joulukuuta: Ryhmän G voittajat vs. ryhmän H kakkoset – Stadium 974, Doha – klo 14.00

Ottelu 55 – Tiistai 6. joulukuuta: Ryhmän F voittajat vs. ryhmän E kakkoset – Education City Stadium, Al Rayyan – klo 10

Ottelu 56 – tiistai 6. joulukuuta: Lohkon H voittajat v ryhmän G toiseksi tulleet – Lusail Iconic Stadium, Lusail – klo 14.00


Neljännesfinaalin aikataulu

Ottelu 58 – perjantai 9. joulukuuta: Voittaja-ottelu 53 vs. voittajaottelu 54 – Education City Stadium, Al Rayyan – klo 10

Ottelu 57 – perjantai 9. joulukuuta: Voittaja-ottelu 49 vs Voittaja-ottelu 50 – Lusail Iconic Stadium, Lusail – klo 10

Ottelu 60 – lauantai 10. joulukuuta: Voittaja-ottelu 55 vs Voittaja-ottelu 56 – Al Thumama Stadium, Doha – klo 10

Ottelu 59 – lauantai 10. joulukuuta: Voittaja-ottelu 51 vs Voittaja-ottelu 52 – Al Bayt Stadium, Al Khor – 14.00


Semifinaalin aikataulu

Peli 61 – Tiistai 13. joulukuuta: Voittajapeli 57 vs. Voittajapeli 58 – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 14.00

Ottelu 62 – Keskiviikko 14. joulukuuta: Voittajaottelu 59 vs voittajaottelu 60 – Al Bayt Stadium, Al Khor – 14.00


Pudotuspeli kolmannesta sijasta

Ottelu 63 – lauantai 17. joulukuuta: Häviäjien ottelu 61 vs. häviäjien ottelu 62 – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – klo 14


Finaaliottelu

Ottelu 64 – sunnuntai 18. joulukuuta: Voittaja 61 vs Voittaja Ottelu 62 – Lusail Iconic Stadium, Lusail – klo 10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *